Sağlık turizmini geliştirmeyi hedefleyen yazılım


Map2heal firma çalışanı Mehmet Şeref Kayalık, “Pazarlama noktasında ya da patent alma konusunda devletin desteğine ihtiyacımız var” dedi.

ERSİN ODABAŞI -

Ticari Hayat gazetesi olarak Türkiye’de sağlık turizmini geliştirmeyi hedefleyen Map2heal firmasıyla sağlık turizmi hakkında konuştuk. Map2heal firma çalışanı Mehmet Şeref Kayalı, Map2heal projesinin isminin Türkçe karşılığının sağlığın haritası olduğunu ifade etti.


QCX0M9.JPG

Kayalı, “Bu proje yaklaşık 6 yıl önce oluşturuldu. Firma olarak 17 ayrı dilde hizmet veriyoruz. Amacımız online bir yapı sistemi üzerinden hastanelere, yurt dışından gelecek olan sağlık turistlerine ve onlara aracılık eden acentelere destek sağlamaktır.” dedi.

Map2heal projesinin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini ve şu anda Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi (Turkish Healthcare Travel Council) ile beraber çalıştıklarını dile getiren Kayalı, yaklaşık bir aydır bu sistemin satışına başladıklarını ve şu anda 50 ülke üzerinde aktif hale gelmeye başladıklarını ifade etti.

‘Sistemi DICOM dataları sayesinde doktorlar tarafından incelenebilir hale getirdik’

Map2heal’in oldukça büyük bir yapı olduğuna dikkati çeken Kayalık, “Sistemin içerisinde ufak tefek hastane çözümleri var. Bunlardan birisi DICOM dosyaları adı verilen medikal verilerin farklı kişilere yollanması işlemidir. Bunların online ortama aktarılması gibi bir sorun vardı ortada. Daicom dataları sayesinde bunları standart hale getirip bizim sistemimiz üzerinden doktorlar tarafından görülebilir ve incelenebilir hale getirdik.”

‘Daicom’un avantajları’

Kayalı daicom datalarının avantajlarını şöyle açıkladı:

Hastaneler yurt dışından gelecek olan hastanın bilgilerini görüp inceleyerek ona göre değerlendirme yaptıktan sonra fiyat verebiliyor. Bu sayede kullanıcılar doktorlardan ekstra ikinci bir görüş alabiliyorlar. Onun dışında diğer sağlık sitelerinde olduğu gibi doktorların, hastanelerin ya da sağlık kuruluşlarının article’ları bu sistem üzerinden yayınlanabiliyor. Aynı şekilde bu kişilerin iletişim bilgilerine kullanıcılar ücretsiz bir şekilde ulaşabilmek mümkün oluyor.”

Standardı oluşturmak için bir yapı sağladıklarına işaret eden firma çalışanı Kayalık, “Acenteler hastaneler üzerinden fiyat alabiliyorlar. Örneğin yurt dışından bir hasta geleceği zaman operasyonla ilgili Türkiye’deki hastanelerden fiyat alabiliyor. Herhangi bir ekstra maliyet kaygısı taşımadan ya da sürprizle karşılaşmadan bu sistemi kullanabiliyorlar.” diye konuştu

‘Acenteler için Cloud Pro altyapısını sunuyoruz’

Hastaların dışında hastaneler ve acenteler için de hizmetleri olduğunu açıklayan Kayalık, “Hastane ve acentelere de Cloud Pro adı verilen altyapıyı sunuyoruz. Cloud Pro ile bizim üzerimizden kendi web sitelerini oluşturabiliyorlar. Tasarımlarını ve isteklerini göz önünde bulundurarak onlara bir cloud altyapısı sunuyoruz. Bununla beraber bütün içeriklerini ve sistemlerini internetin SEO avantajlarına uygun bir şekilde kendi sayfalarına entegre edebiliyorlar ve hepsini map2heal sistemi üzerinden yönetebiliyorlar. Sistemimiz basit olarak bu yapı üzerine kuruludur.” ifadelerini kullandı.

‘Devletin desteğine ihtiyacımız var’

Teknik ekip olarak Tübitak ya da başka destekleri aldıktan sonra ürünleşme noktasına gelindiğinde pazarlama aşamasında sorun yaşadıklarını dile getiren Kayalık sözlerine şöyle devam etti:

“Biz en çok pazarlamada sorun yaşadık. Pazara çıkmaya başladıktan sonra aslında farklı noktalara vurgu yapmamız gerektiğini sistemin farklı noktalarını geliştirmemiz gerektiğini anladık ve onlara yöneldik. Pazarlama noktasında ya da patent alma konusunda devletin desteğine ihtiyacımız var.”

‘Hasta ile doktor arasına kesinlikle girmiyoruz’

Map2heal çalışanı Kayalık çalışma sistemlerini şöyle anlattı:

“Türkiye’de ve yurt dışında bizim gibi yazılım işi yapan başka firmalar da var. Fakat bizim onlardan farkımız, onlar sadece internette doktor ve hasta bulmak üzere iş yapıyorlar ve hastaları kendi üzerlerinden geçiriyorlar. Bu bizim için doğru bir politika değil. Biz hasta ile doktor arasına kesinlikle girmiyoruz. Biz direk iletişimden yanayız.”


コメント

ロード中です。...

著者

整形外科と外傷学と40

関連記事