PROBİYOTİK NEDİR? SAĞLIKLI YAŞAMDA PROBİYOTİKLERİN ÖNEMİ


Bağırsak sisteminde var olan mikroflorayı oluşturan yararlı mikroorganizmalara probiyotik denilmektedir. Son yıllardaki bilimsel çalışmalar özellikle bağırsak mikroflorası üzerinde yoğunlaşmıştır. Kelime anlamına bakıldığında probiyotik "yaşam için" anlamına gelmektedir.

Yetişkin bir insanın bağırsaklarında yaşayan mikroskobik canlı sayısının 100 trilyon olduğu düşünülmektedir. Bu sayı bizlerde bulunan hücre sayısından 10 kat daha fazladır. Bu durum son yıllarda bilim insanlarının bağırsaklarda yaşayan mikroorganizmlara yönelmesine sebep olmuştur. Son 10 yılda probiyotikler konusundaki araştırmalarda artmıştır.

Probiyotikler gastrointestinal sistem fizyolojisinde önemli bir yere sahiptir. Patojen(hastalık yapıcı) olmayan ve sağlıklı yaşamı destekleyen bu canlı mikroorganizmaların en büyük etkisi barsak sistemi düzenleyicisi olmalarıdır.

Probiyotiklerin önemli etkileri:

- Bağışıklık sistemini güçlendirir,

- Vitamin ve mineral emilimini artırır,

- Hastalık yapıcı virüs ve bakteri sayısını azaltır,

- Tümör oluşumunu engeller,

- Diyare (ishal) süresini kısaltır ve engeller,

- Laktoz intoleransını azaltır,

- İdrar yolu enfeksiyonlarının sıklığını azaltır,

- Alerji oluşumunu engeller,

- Konstipasyonda olumlu etkileri vardır,

- Sinir sistemini olumlu etkiler,

- Serum kolesterolünü düşürür

Bunun yanında kilo kontrolünde de probiyotiklerin olumlu etkileri yapılan birçok çalışmada gözlemlenmiştir. Obez bireylerin mikroflorasına bakıldığında probiyotik bakteri sayısının azlığı dikkat çekmektedir.

Sağlıklı bir mikroflora ile doğmamıza rağmen antibiyotik kullanımı, geçirilen enfeksiyon hastalıkları, kötü beslenme, alkol kullanımı, gereksiz ilaç kullanımı, stres gibi durumlar yararlı bakteri sayısının azalmasına, bağışıklık sisteminin düşmesine ve hastalıklara daha kolay yakalanır hale gelmemize sebep olur.

VMMk0n.jpg

Vücudumuzdaki probiyotik sayısını nasıl artırırız?

Günlük beslenmemize her gün bir probiyotik kaynağı eklememiz önemlidir. Bunlar; özellikle kefir başta olmak üzere yoğurt, probiyotik yoğurtlar ve süt ürünleri, ekşi krema vs. gibi. Bunun yanında son yıllarda kapsül, saşe formlarında satılan probiyotik destekleride kullanılabilir. Antibiyotik kullanımı sırasında ve sonrasında probiyotik kullanımı bozulan bağırsak florasının eski haline dönmesine yardım eder.

Yararlı mikroorganizmaların beslenmesini sağlayarak sayılarını arttıran besin bileşenlerine prebiyotikler denir. Probiyotiklerin yanında beslenmemizde prebiyotik alımınıda arttırmak gereklidir. Özellikle lifli gıdalarda prebiyotikler daha çok bulunur örneğin; tam tahıl ürünleri, fasulye, nohut, enginar, soğan, pırasa gibi.

Bir besinin probiyotik olabilmesi, vücut için yararlı hale gelmesi için uygun canlı kültürü içermesi gerekmektedir ve bunların sindirim enzimlerinden etkilenmeden canlı olarak kalın bağırsağa kadar ulaşması büyük önem taşımaktadır.

Sonuç olarak birçok çalışma probiyotiklerin obezite, kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve inflamatuvar bağırsak hastalıkları gibi birçok metabolik hastalıklarda yararlı etkilerinin olduğunu göstermiştir. Probiyotikler özellikle bağırsak sağlığının korunması ve bağışıklığın güçlenmesinde büyük önem taşımaktadır.

DİYETİSYEN ÖZGE ÇITAK

08.12.2016


コメント

ロード中です。...

著者

関連記事