Ben riskli gebelik grubunda mıyım?


Eğer aşağıdaki tanımlanan durumalardan en az biri sizde varsa riskli gebelik durumunuz vardır ve takibinizin perinatoloji ekibi tarafından yapılması gereklidir.
ソースのUrl: http://www.drgamzecaglar.com/gebelik/22-ben-riskli-gebelik-grubunda-miyim.html

Gebelikten önce var olan durumlar:

  • Genç veya ileri anne yaşı
  • Aşırı kilolu veya zayıf olmak
  • Daha önceki gebelikte problemler yaşamak
  • Gebelik öncesi yüksek tansiyon, şeker hastalığı olması veya HIV (AIDS) virusu taşımak

Gebelikte oluşan durumlar:

Preeklampsi/Eklampsi: Preeklampsi, gebelikte oluşan kan basıncı yükseliği, idrarda protein olması, karaciğer enzimlerinde yükselme ile karakterize bir durumdur. Annenin böbrek, karaciğer ve beyin fonksiyonlarında bozulma olabilir. Tedavi ile çoğu hasta sağlıklı doğum yapar. Tedavi edilmez ise hem anne hemde bebek için ölümcül durumlar veya ileri yönelik kalıcı problemler oluşabilir. Eklampsi ise daha ciddi olup, annede bayılma nöbetleri ve koma ile seyreder.

Gestasyonel diabetes mellitus: Daha önce şeker hastalığı olmayan bir kadında gebelik sırasında şeker hastalığının gelişmesine bu ad verilir. Düzenli takip diet ve bazen insulin tedavisi ile sağlıklı bebek doğurmak mümkündür.

Preterm Eylem: 37. gebelik haftasından önce doğum ağrılarının başlaması demektir. Bebek henüz tam gelişmediğinden anne rahmi dışında yaşayamayabilir. Bu nedenle doğum ağrılarını durdurmak için tedavi verilir. Erken doğum riskini önceden bilmek mümkün değildir ancak daha önce erken doğum yapanlar, bazı enfeksiyonlar, kısalmış rahim ağzı (cervix) ewrken doğum riskini arttığı durumlardandır.

Diğer: Annenin diğer kalp, böbrek hastalığı gibi sağlık durumunu bozan hastalıkları varsa gene yüksek risk oluşturur.


コメント

ロード中です。...

著者

不妊治療センターと2

関連記事